představuje jedinečné spojení mladých talentů a lidové hudby. Vznikl v roce 2016 jako „bonus“ výuky na lekcích Zdeňky Kainarové. Žáci si brzy začali vícehlasou hru lidových písní také doprovázet zpěvem. Od roku 2017 vystupovali na koncertech školy v menších sestavách. Postupně se zapojili všichni žáci z této třídy a koncerty se rozšířily mimo Jeseník. S růstem souboru se přidali i další studenti z pěveckých tříd Anny Beťákové a Kateřiny Zápecové. Na jaře 2023 se ze souboru vyčlenila skupina FOLKLOR PĚTKA, jejíž písně byly totožné s programem Folklorku. Od září 2023 přibyl mezi houslisty, kontrabasisty a zpěváky také cimbalista.

Ozvučení koncertů většinou zajišťuje Jiří Svoboda, jehož žáci jsou rovněž sólisty souboru, přičemž sám obohacuje mladé hudebníky zejména v mezinárodním repertoáru zpěvem, hrou na kytaru, mandolínu a flétnu. Mezi dalšími spoluúčinkujícími najdeme učitele zpěvu Miroslava Luňáka, trumpetistu Tibora Novotného nebo ředitele školy, klarinetistu Tomáše Uhlíře a další hudebníky. Spolupráce se známým propagátorem folkloru panem Františkem Surmíkem je pro soubor i posluchače vždy nevšedním zážitkem.

Za dobu existence se mladí muzikanti vypracovali na hudební těleso s instrumentálně náročným repertoárem, přičemž je vždy dán prostor i mladším žákům s jednoduššími písněmi v nástrojové kvalitě úměrné jejich věku.

Program Folklorku zahrnuje kromě melodií z Moravy, Slezska, Čech a Slovenska také písně cikánské, lidové písně z Polska, Francie, Ukrajiny, Anglie, Skotska, Irska, Rakouska, Maďarska, Itálie, Bulharska, Řecka, USA, Paraguaye, Mexika, Ekvádoru a další. Každá skladba je interpretována v původním jazyce či nářečí, což přináší posluchačům autentický hudební zážitek.

Soubor, čítající přibližně 25 „Folklorkářů“, nabízí svým žákům nejen možnost rozvíjet své hudební dovednosti, ponořit se do bohaté tradice jiných národů, ale především v osobitém hudebním projevu uchovávat písně našich předků plné radosti, lásky i smutku tak, jak je nosíme v našich srdcích všichni napříč celým světem.

 

Myjavský tanec